By A Web Design

27-04-2019
Kurtarıcı Atatürk
Kurtarıcı Atatürk

Atatürk gerçekten büyük adam. Büyük asker, büyük devlet adamı, büyük siyasetçi... En önemlisi de büyük kurtarıcı.

Read more
15-07-2018
Sardalyanın tenakuzu
Sardalyanın tenakuzu

Bir varmış, bir yokmuş. Bir zamanlar Karadeniz’in Batı kıyılarında bir sardalya yaşarmış. Kendini uyanık sanar ve büyük hedefler peşinde koşarmış. 

Read more
19-10-2017
Halaybaşına ayak uyduramayanlar

Herkes halaybaşı olamaz. Usulü, erkanı vardır.

Read more
15-08-2017
Tuzak

Yem John Dündar'dı. Biz balıkları oltaya çekmek için kancaya takılmıştı. Yeteri kadar balık oltaya gelince, sahibi geldi ve yemi tekrar kullanmak için aldı götürdü. Şimdi kancada yemin yem haline getirdiği solcu...

Read more
20-07-2017
Kazan ölmedi, ikinciye hamile

'Müslüman bir sokulduğu delikten ikinciye sokulmaz' diye meşhur bir deyiş vardır.

Read more
16-07-2017
Su uyurken

Hayatımıza anlam katan değerlerin sınava tabi tutulduğu o meşum gece, binlerce hikaye yaşandı.

Read more
28-06-2017
Adalet değil atalet yürüyüşü

Son günlerin modası oldu, 'adalet arayışı ya da yürüyüşü'. Ama eylemlerde aranan, istenen şeyin adalet değil 'atalet' olduğu dikkat çekici.

Read more
15-06-2017
Açık büfe dindarlık

Burası nezih bir ortam. Leziz yemeklerin olduğu açık büfesinde yok yok. Her damak tadına uygun ilahi yemekler sıra sıra. Sınırsız çeşit ve seçenek, göz alabildiğine nefaset... 

Read more
17-04-2017
Şişman kedi sendromu
Şişman kedi sendromu

Tabiri Ardan Zentürk'ün yazısında görünce nicedir ilişkilendiremediğim bağlantıları yerine oturttum.

Read more
12-04-2017
Evet ama yetmez
Evet ama yetmez

'Yetmez ama evet' demek; kolaycılığı, yalapşap işçiliği gösterir. Başlık ise sürecin devam etmesinin gerekliliğini...

Read more
30-11-2016
Adamlık
Adamlık

Adam gibi ya da madam gibi adam... 

Read more
04-11-2016
Baş-kan, baş-han...
Baş-kan, baş-han...

Kuracağımız sistemin ismini yarışma sonucu referandumla belirlemeli(!); seçim tarihleri, meclis için 23 Nisan, hükümet için 29 Ekim tarihleri olmalıdır.

Read more
16-07-2016
İblis'in militanları
İblis'in militanları

Şimdi bu güzel memlekette yaşamanın bedelini ödeme vakti. Eğer biz ödemez, faturayı torunlarımıza bırakırsak, onların neler yaşayacağını görmek için komşu ülkelere bakmamız yeterli.

Read more
30-07-2013
Sana darbenin yolları, bana kurşunlar
Sana darbenin yolları, bana kurşunlar

Her tezin bir antitezi, her etkinin bir tepkisi vardır. Etki yoksa tepki de yoktur. 

Read more
17-06-2013
Uslu dur! Ağzına biber gazı sürerim
Uslu dur! Ağzına biber gazı sürerim

Son günlerin trendi ve oldukça rağbet gören kokteyli, biber gazını tatmayan kalmamıştır. Sürekli uslu durmaya...

Read more
01-03-2013
Tüketirken tükenmeyelim
Tüketirken tükenmeyelim

İnsan, ihtiyaçları sonsuz, talepleri sınırsız varlıktır. Buna mukabil, kaynakların kıt, üretimin sınırlı olması, çatışmayı kaçınılmaz kılmaktadır.

Read more
01-01-2013
Zamanı tüketmek
Zamanı tüketmek

Zaman ne enteresan kavram değil mi? Durdurulamaz, geri alınamaz. Ama yavaşlatılabilir ya da hızlandırılabilir.

Read more
03-12-2012
İnsanın insanda hakkı varmış
İnsanın insanda hakkı varmış

İlk insandan bugüne, şekli değişse de özünü koruyan, bilinçli ya da içgüdüsel davranışlar vardır. 

Read more
01-10-2012
Muhalefet ya da muhalife muhalefet
Muhalefet ya da muhalife muhalefet

Bencillik, insanın doğuştan gelen bir özelliği. Bireyler arasında sirayet ettiği için bir tür sosyal hastalık denilebilir.

Read more
03-09-2012
Barış Eylül'de gel!
Barış Eylül'de gel!

Barış, sihirli bir sözcüktür. Nereden ve nasıl baktığınıza bağlı olarak anlam değiştiren, içi boşaltılmış büyülü bir kavram. Ya da keser gibi tutanın kendine yonttuğu bir araç.

Read more

Adamlık

 

Yerkürede tahminen iki buçuk milyon canlı türü yaşıyor. Bunlardan biri insanoğlu. Biri hariç hepsi prensipleri olan, kararlı, güvenilir canlılardır. Liste dışı olan varlık da, Allah'ın akıl verdiği, yol gösterdiği, yaratılanların en üstünü veya mahlukların en aşağılığı... Ortası yok.

Bir eşek, bakteri, kıtkanatlı bile adamlıkta insan cinsine ders verir. Aç köpekler dahi karnını doyurma peşindedir. Hiç bir mahlukat zevk için ya da biriktirmek için başka bir canlıya kast etmez. Doyumsuz olan, vicdansız, gözünü kan bürümüş yaratıklar halinde saldıran, in, cin, hayvan, bitki demeden katleden, mahlukatın neslini kurutan biri hariç...

İnsanı en aşağılıktan en yüce makama taşıyan, adamlık özelliği katan bir takım değerler vardır. Mesajın geliş amacı da, eğitim-öğretim de bu değerleme içindir. Ademoğlu bilgi biriktirmek ve medeniyetini geliştirmek için çalışmalıdır. Tarih; iyiyle kötünün mücadelesi iken, kısa ömrüyle şeytanın ateşine odun atmamalıdır. 

Kur'an'da bahsedilen kavimlerin bugün yaşadığı ama farklı kelimelerle ifade edildiği gözden kaçırılmamalıdır. Zalimin sonu yaklaştıkça zulmü artar deyişinin binlerce kez sağlaması yapılmışken, geçmiş tekrar analiz edilmelidir. Sonuçta hiç kimse, gideceği yer aynı iken, uyarıcının mesajı açık seçik ortada iken görmezden gelemez, sorumluluktan vareste tutulamaz. 

İnsanlar gibi toplumlar da doğar, büyür ve ölürler. Toplumların ölümü başkalaşma, dönüşme şeklinde olur. Tıpkı, Hititler, Truvalılar, Romalılar gibi. Evrenin yaşının 14 milyar, dünyanın yaşının 4,5 milyar yıl, insanlık tarihinin 10 bin yıldan bahisle, ortalama bir insan ömrünün 70 yıl olduğu düşünülürse; özellikle son yüzyılda yarattığı tahribatın boyutu içler acısıdır.

 

Kaypakların en iyi yaptığı iş kahpeliktir. Eski savaşlar mertçe yapılırdı. Bugün ise namertlik geçer akçe. Bir butona basarak, on binlerce canı yoketmek korkakların, kahpelerin işidir. Yaşasın zalimler için cehennem.

Adam kelimesinin tek anlamı erkek değildir. Daha çok, sözüne ve kendisine güvenilen erkek ya da kadın kişiler için kullanılır. Sözün özü; insanoğlu tecrübe kazandıkça olgunlaşır adam olur, toplumlar olgunlaşır millet olur. Olgunlaşamadan çürüyenler de metan gazı çıkarırlar.

 

1 Aralık 2016 - 23:30

Joomla Templates by Joomla51.com