By A Web Design

27-04-2019
Kurtarıcı Atatürk
Kurtarıcı Atatürk

Atatürk gerçekten büyük adam. Büyük asker, büyük devlet adamı, büyük siyasetçi... En önemlisi de büyük kurtarıcı.

Read more
15-07-2018
Sardalyanın tenakuzu
Sardalyanın tenakuzu

Bir varmış, bir yokmuş. Bir zamanlar Karadeniz’in Batı kıyılarında bir sardalya yaşarmış. Kendini uyanık sanar ve büyük hedefler peşinde koşarmış. 

Read more
19-10-2017
Halaybaşına ayak uyduramayanlar

Herkes halaybaşı olamaz. Usulü, erkanı vardır.

Read more
15-08-2017
Tuzak

Yem John Dündar'dı. Biz balıkları oltaya çekmek için kancaya takılmıştı. Yeteri kadar balık oltaya gelince, sahibi geldi ve yemi tekrar kullanmak için aldı götürdü. Şimdi kancada yemin yem haline getirdiği solcu...

Read more
20-07-2017
Kazan ölmedi, ikinciye hamile

'Müslüman bir sokulduğu delikten ikinciye sokulmaz' diye meşhur bir deyiş vardır.

Read more
16-07-2017
Su uyurken

Hayatımıza anlam katan değerlerin sınava tabi tutulduğu o meşum gece, binlerce hikaye yaşandı.

Read more
28-06-2017
Adalet değil atalet yürüyüşü

Son günlerin modası oldu, 'adalet arayışı ya da yürüyüşü'. Ama eylemlerde aranan, istenen şeyin adalet değil 'atalet' olduğu dikkat çekici.

Read more
15-06-2017
Açık büfe dindarlık

Burası nezih bir ortam. Leziz yemeklerin olduğu açık büfesinde yok yok. Her damak tadına uygun ilahi yemekler sıra sıra. Sınırsız çeşit ve seçenek, göz alabildiğine nefaset... 

Read more
17-04-2017
Şişman kedi sendromu
Şişman kedi sendromu

Tabiri Ardan Zentürk'ün yazısında görünce nicedir ilişkilendiremediğim bağlantıları yerine oturttum.

Read more
12-04-2017
Evet ama yetmez
Evet ama yetmez

'Yetmez ama evet' demek; kolaycılığı, yalapşap işçiliği gösterir. Başlık ise sürecin devam etmesinin gerekliliğini...

Read more
30-11-2016
Adamlık
Adamlık

Adam gibi ya da madam gibi adam... 

Read more
04-11-2016
Baş-kan, baş-han...
Baş-kan, baş-han...

Kuracağımız sistemin ismini yarışma sonucu referandumla belirlemeli(!); seçim tarihleri, meclis için 23 Nisan, hükümet için 29 Ekim tarihleri olmalıdır.

Read more
16-07-2016
İblis'in militanları
İblis'in militanları

Şimdi bu güzel memlekette yaşamanın bedelini ödeme vakti. Eğer biz ödemez, faturayı torunlarımıza bırakırsak, onların neler yaşayacağını görmek için komşu ülkelere bakmamız yeterli.

Read more
30-07-2013
Sana darbenin yolları, bana kurşunlar
Sana darbenin yolları, bana kurşunlar

Her tezin bir antitezi, her etkinin bir tepkisi vardır. Etki yoksa tepki de yoktur. 

Read more
17-06-2013
Uslu dur! Ağzına biber gazı sürerim
Uslu dur! Ağzına biber gazı sürerim

Son günlerin trendi ve oldukça rağbet gören kokteyli, biber gazını tatmayan kalmamıştır. Sürekli uslu durmaya...

Read more
01-03-2013
Tüketirken tükenmeyelim
Tüketirken tükenmeyelim

İnsan, ihtiyaçları sonsuz, talepleri sınırsız varlıktır. Buna mukabil, kaynakların kıt, üretimin sınırlı olması, çatışmayı kaçınılmaz kılmaktadır.

Read more
01-01-2013
Zamanı tüketmek
Zamanı tüketmek

Zaman ne enteresan kavram değil mi? Durdurulamaz, geri alınamaz. Ama yavaşlatılabilir ya da hızlandırılabilir.

Read more
03-12-2012
İnsanın insanda hakkı varmış
İnsanın insanda hakkı varmış

İlk insandan bugüne, şekli değişse de özünü koruyan, bilinçli ya da içgüdüsel davranışlar vardır. 

Read more
01-10-2012
Muhalefet ya da muhalife muhalefet
Muhalefet ya da muhalife muhalefet

Bencillik, insanın doğuştan gelen bir özelliği. Bireyler arasında sirayet ettiği için bir tür sosyal hastalık denilebilir.

Read more
03-09-2012
Barış Eylül'de gel!
Barış Eylül'de gel!

Barış, sihirli bir sözcüktür. Nereden ve nasıl baktığınıza bağlı olarak anlam değiştiren, içi boşaltılmış büyülü bir kavram. Ya da keser gibi tutanın kendine yonttuğu bir araç.

Read more

Şişman kedi sendromu

Tabiri Ardan Zentürk'ün yazısında görünce nicedir ilişkilendiremediğim bağlantıları yerine oturttum.

Hep düşünürdüm, 1923 şartlarında Gazi Mustafa Kemal monarşiden cumhuriyete geçişi halkoyuna sunsa sonuç ne olurdu diye. Toplumların değişimi-dönüşümü yavaş olduğundan mütevellit sonucun olumsuz olacağını varsayabiliriz. Bugünden baktığımızda tepeden inmeci de olsa yeni rejimin çağa nasıl uygun olduğunu görebiliyoruz. Tıpkı bugün verdiğimiz kararı gelecek nesillerin değerlendirebileceği gibi...

Toplumlar da canlıdır. Yaşam formu evrilerek veya devrilerek devam eder. Eğer yaşamasına izin vermez, bütün dallarını, yapraklarını keserseniz ölür. Ya da budamaz, bakımsız bırakırsanız dağ olur. Güzel meyve vermesi için bakımının iyi olması gerekir. Dünya üzerinde yaşayan tahmini iki milyon canlının, bin yıl veya yüz bin yıl öncesine göre nesillerini devam ettirebilmesi bu evrimin sonucudur. Çağa ayak uyduramayan canlı formunun tükenmesi de...

Değişim için karar verebilmek, karar verebilmek için de plan yapabilmek elzemdir. Tipik kervan yolda düzülür mantığıyla hareket ettiğimiz için yaptığımız her işe eksik başlıyoruz. Kafa göz dağılmadan düzeltmiyoruz. Sonunda eğrisi doğrusuna denk geliyor ve hayata daha güçlü dönüyoruz. Bazen de bunu yapamıyor büyük travmalar yaşıyoruz. Beş cümlede Türk tarihinin özeti bu.

Bireysel ve toplumsal enerjimizi gereksiz, içi boş ve faydasız tartışmalarla harcamayı seviyoruz. Kardeş kardeşle ortak iş yapamazken, biz düşman kardeşlerin kör topal yürüttüğü koalisyonlardan medet umuyoruz. Kültürel kodlarımız ortaklığı istemiyor, şahsiyeti önemsiyor. Maç taktiğimiz dahi kişiler üzerine ve sonuna kadar mücadele. Küçük maçları kazanıyor, kazanmamız gereken maçları ve turnuvaları kaybediyoruz. Başarılı olduğumuz zaman hep aynı sonucu alacakmış gibi hissediyoruz. Küçük kazançların peşinde koşarken daha büyüklerini kaçırıyor, dünyanın çok gerisine düşüyoruz.

Devlet yönetim sistemimizin de bir formülü yok. Her çağa her şekle uymayı becerebiliyoruz. Hayatta kalmamızın sırrı da burada yatıyor. Bu plansızlığın sonucu sistem aksaklıklarını deneme yanılma yoluyla tamir ediyoruz. Restorasyonu kavga döğüş yapıyor, kendi kendimize düşman oluyoruz.

Toplumumuzun dolayısıyla devletimizin bekası için elzem olan sistemin tamiri, iktidar ve muhalefetin kavga etmeden tartışmasına, aynı düşünmeden birlikte çalışmasına bağlı. Ne ölçüde birliktelik sağlanırsa yeni yönetim sistemimiz o derece başarılı olacaktır.

Tecrübe edilmemiş vakıalar her zaman tereddüt ve endişe kaynağıdır. Şişman kedi sendromu; tuzu kurular için statükoya sarılma, değişime ayak direme demektir. Ancak aç kediler araştırmacı ve saldırgan olur. Mühim olan her daim aç kedi olabilmektir. 16 Nisan turnusolu şişman ve aç kedi ayrımını iyi gösterdi.

Joomla Templates by Joomla51.com