By A Web Design

27-04-2019
Kurtarıcı Atatürk
Kurtarıcı Atatürk

Atatürk gerçekten büyük adam. Büyük asker, büyük devlet adamı, büyük siyasetçi... En önemlisi de büyük kurtarıcı.

Read more
15-07-2018
Sardalyanın tenakuzu
Sardalyanın tenakuzu

Bir varmış, bir yokmuş. Bir zamanlar Karadeniz’in Batı kıyılarında bir sardalya yaşarmış. Kendini uyanık sanar ve büyük hedefler peşinde koşarmış. 

Read more
19-10-2017
Halaybaşına ayak uyduramayanlar

Herkes halaybaşı olamaz. Usulü, erkanı vardır.

Read more
15-08-2017
Tuzak

Yem John Dündar'dı. Biz balıkları oltaya çekmek için kancaya takılmıştı. Yeteri kadar balık oltaya gelince, sahibi geldi ve yemi tekrar kullanmak için aldı götürdü. Şimdi kancada yemin yem haline getirdiği solcu...

Read more
20-07-2017
Kazan ölmedi, ikinciye hamile

'Müslüman bir sokulduğu delikten ikinciye sokulmaz' diye meşhur bir deyiş vardır.

Read more
16-07-2017
Su uyurken

Hayatımıza anlam katan değerlerin sınava tabi tutulduğu o meşum gece, binlerce hikaye yaşandı.

Read more
28-06-2017
Adalet değil atalet yürüyüşü

Son günlerin modası oldu, 'adalet arayışı ya da yürüyüşü'. Ama eylemlerde aranan, istenen şeyin adalet değil 'atalet' olduğu dikkat çekici.

Read more
15-06-2017
Açık büfe dindarlık

Burası nezih bir ortam. Leziz yemeklerin olduğu açık büfesinde yok yok. Her damak tadına uygun ilahi yemekler sıra sıra. Sınırsız çeşit ve seçenek, göz alabildiğine nefaset... 

Read more
17-04-2017
Şişman kedi sendromu
Şişman kedi sendromu

Tabiri Ardan Zentürk'ün yazısında görünce nicedir ilişkilendiremediğim bağlantıları yerine oturttum.

Read more
12-04-2017
Evet ama yetmez
Evet ama yetmez

'Yetmez ama evet' demek; kolaycılığı, yalapşap işçiliği gösterir. Başlık ise sürecin devam etmesinin gerekliliğini...

Read more
30-11-2016
Adamlık
Adamlık

Adam gibi ya da madam gibi adam... 

Read more
04-11-2016
Baş-kan, baş-han...
Baş-kan, baş-han...

Kuracağımız sistemin ismini yarışma sonucu referandumla belirlemeli(!); seçim tarihleri, meclis için 23 Nisan, hükümet için 29 Ekim tarihleri olmalıdır.

Read more
16-07-2016
İblis'in militanları
İblis'in militanları

Şimdi bu güzel memlekette yaşamanın bedelini ödeme vakti. Eğer biz ödemez, faturayı torunlarımıza bırakırsak, onların neler yaşayacağını görmek için komşu ülkelere bakmamız yeterli.

Read more
30-07-2013
Sana darbenin yolları, bana kurşunlar
Sana darbenin yolları, bana kurşunlar

Her tezin bir antitezi, her etkinin bir tepkisi vardır. Etki yoksa tepki de yoktur. 

Read more
17-06-2013
Uslu dur! Ağzına biber gazı sürerim
Uslu dur! Ağzına biber gazı sürerim

Son günlerin trendi ve oldukça rağbet gören kokteyli, biber gazını tatmayan kalmamıştır. Sürekli uslu durmaya...

Read more
01-03-2013
Tüketirken tükenmeyelim
Tüketirken tükenmeyelim

İnsan, ihtiyaçları sonsuz, talepleri sınırsız varlıktır. Buna mukabil, kaynakların kıt, üretimin sınırlı olması, çatışmayı kaçınılmaz kılmaktadır.

Read more
01-01-2013
Zamanı tüketmek
Zamanı tüketmek

Zaman ne enteresan kavram değil mi? Durdurulamaz, geri alınamaz. Ama yavaşlatılabilir ya da hızlandırılabilir.

Read more
03-12-2012
İnsanın insanda hakkı varmış
İnsanın insanda hakkı varmış

İlk insandan bugüne, şekli değişse de özünü koruyan, bilinçli ya da içgüdüsel davranışlar vardır. 

Read more
01-10-2012
Muhalefet ya da muhalife muhalefet
Muhalefet ya da muhalife muhalefet

Bencillik, insanın doğuştan gelen bir özelliği. Bireyler arasında sirayet ettiği için bir tür sosyal hastalık denilebilir.

Read more
03-09-2012
Barış Eylül'de gel!
Barış Eylül'de gel!

Barış, sihirli bir sözcüktür. Nereden ve nasıl baktığınıza bağlı olarak anlam değiştiren, içi boşaltılmış büyülü bir kavram. Ya da keser gibi tutanın kendine yonttuğu bir araç.

Read more

Kazan ölmedi, ikinciye hamile

'Müslüman bir sokulduğu delikten ikinciye sokulmaz' diye meşhur bir deyiş vardır. Aynı anlama gelecek bir çok atasözü ve özdeyiş bulunabilir. Bu örnekteki amaç, müslüman olduğunu iddia edenlerin tekrar kandırılması ile ilgilidir. 

İlahi adaletin ölçütlerinden biri de 'layık olduğunu bulma'dır. Halk arasında ilahi adaletin tesbiti ve vicdanlarda karşılık bulduğu şeklidir. Yasaların yetişmediği, hukukun yetersiz, adalet mekanizmasının çalışmadığı durumlarda kendiliğinden oluşan cezalar için kullanılır. Tıpkı yetim hakkı yiyen birisinin yaptığı servetin yanması gibi...

Dolandırıcılara para kaptırma da bu ölçünün konusu olur mu acaba? Kısa yoldan zengin olma felsefesiyle yaşayan birinin dolandırıcılara çarpılması ilahi adaletin tecellisi olabilir. Ama şeref yoksunu mahluklar sadece zenginleri değil fakirleri de çarpıyor.

Gariplerin ameliyat parasını ya da çoluk çocuğunun geleceği için yaptığı birikimi insafsızca çalıyor. Böyle düşününce tehlikeli sulara giriş yapmış oluyoruz. Buradaki ayrım konusu saflık olabilir. Sıradan vatandaşın safiyane duygularla, korkutularak kandırılması şeklinde yapılan hırsızlıklar ayrı tutulabilir. Saflığı 'kerizlik' tesmiye edenler kesinlikle art niyetlidir.

Bir grup safa yatan kerizler vardır ki bunlar kendisini akıllı sanar. Kimsenin kandıramayacağını, hayatında yanılmadığı ve yanıltılmadığını iddia eder. Boyundan büyük laf konuşanların hayatının gaflet ve delalet içinde olduğunu göremez.

Akli melekeleri bir nebze çalışanlar için meşhur fıkradaki kazanın doğurduğuna bir kez inanmak, fiziken mümkün olabileceğini düşünme saflığını gösterir. Dindar olduğunu her daim ifade eden ve kazanın doğurduğuna inanma hatasına düşenlerin korktuğu başına gelebilir. Bu bahisle dini anlayış ve yorumlayışa bakılırsa, inançla ilgili bütün bildiklerini testten geçirmesi gerektiği ortaya çıkar.

Her mümin temiz bir test sayfası bulmalı ve gerçekte kime iman ettiğini tespit etmelidir. İbadetinin yanlış adrese yönelmesi ne kadar üzüntü verici olacağını hesap etmelidir. Neden-nasıl yanıldığını-yanıltıldığını ortaya koymalı ve gereğini yapmalıdır. 

Hep aldatıldığını hiç öğrenemeyecek-farkedemeyecek derece gafil olanlar değerlendirme dışıdır. Fizik kurallarını tanımayan-inanmayanlar için müjde! Kazanınız ikinciye hamile...

Joomla Templates by Joomla51.com