By A Web Design

27-04-2019
Kurtarıcı Atatürk
Kurtarıcı Atatürk

Atatürk gerçekten büyük adam. Büyük asker, büyük devlet adamı, büyük siyasetçi... En önemlisi de büyük kurtarıcı.

Read more
15-07-2018
Sardalyanın tenakuzu
Sardalyanın tenakuzu

Bir varmış, bir yokmuş. Bir zamanlar Karadeniz’in Batı kıyılarında bir sardalya yaşarmış. Kendini uyanık sanar ve büyük hedefler peşinde koşarmış. 

Read more
19-10-2017
Halaybaşına ayak uyduramayanlar

Herkes halaybaşı olamaz. Usulü, erkanı vardır.

Read more
15-08-2017
Tuzak

Yem John Dündar'dı. Biz balıkları oltaya çekmek için kancaya takılmıştı. Yeteri kadar balık oltaya gelince, sahibi geldi ve yemi tekrar kullanmak için aldı götürdü. Şimdi kancada yemin yem haline getirdiği solcu...

Read more
20-07-2017
Kazan ölmedi, ikinciye hamile

'Müslüman bir sokulduğu delikten ikinciye sokulmaz' diye meşhur bir deyiş vardır.

Read more
16-07-2017
Su uyurken

Hayatımıza anlam katan değerlerin sınava tabi tutulduğu o meşum gece, binlerce hikaye yaşandı.

Read more
28-06-2017
Adalet değil atalet yürüyüşü

Son günlerin modası oldu, 'adalet arayışı ya da yürüyüşü'. Ama eylemlerde aranan, istenen şeyin adalet değil 'atalet' olduğu dikkat çekici.

Read more
15-06-2017
Açık büfe dindarlık

Burası nezih bir ortam. Leziz yemeklerin olduğu açık büfesinde yok yok. Her damak tadına uygun ilahi yemekler sıra sıra. Sınırsız çeşit ve seçenek, göz alabildiğine nefaset... 

Read more
17-04-2017
Şişman kedi sendromu
Şişman kedi sendromu

Tabiri Ardan Zentürk'ün yazısında görünce nicedir ilişkilendiremediğim bağlantıları yerine oturttum.

Read more
12-04-2017
Evet ama yetmez
Evet ama yetmez

'Yetmez ama evet' demek; kolaycılığı, yalapşap işçiliği gösterir. Başlık ise sürecin devam etmesinin gerekliliğini...

Read more
30-11-2016
Adamlık
Adamlık

Adam gibi ya da madam gibi adam... 

Read more
04-11-2016
Baş-kan, baş-han...
Baş-kan, baş-han...

Kuracağımız sistemin ismini yarışma sonucu referandumla belirlemeli(!); seçim tarihleri, meclis için 23 Nisan, hükümet için 29 Ekim tarihleri olmalıdır.

Read more
16-07-2016
İblis'in militanları
İblis'in militanları

Şimdi bu güzel memlekette yaşamanın bedelini ödeme vakti. Eğer biz ödemez, faturayı torunlarımıza bırakırsak, onların neler yaşayacağını görmek için komşu ülkelere bakmamız yeterli.

Read more
30-07-2013
Sana darbenin yolları, bana kurşunlar
Sana darbenin yolları, bana kurşunlar

Her tezin bir antitezi, her etkinin bir tepkisi vardır. Etki yoksa tepki de yoktur. 

Read more
17-06-2013
Uslu dur! Ağzına biber gazı sürerim
Uslu dur! Ağzına biber gazı sürerim

Son günlerin trendi ve oldukça rağbet gören kokteyli, biber gazını tatmayan kalmamıştır. Sürekli uslu durmaya...

Read more
01-03-2013
Tüketirken tükenmeyelim
Tüketirken tükenmeyelim

İnsan, ihtiyaçları sonsuz, talepleri sınırsız varlıktır. Buna mukabil, kaynakların kıt, üretimin sınırlı olması, çatışmayı kaçınılmaz kılmaktadır.

Read more
01-01-2013
Zamanı tüketmek
Zamanı tüketmek

Zaman ne enteresan kavram değil mi? Durdurulamaz, geri alınamaz. Ama yavaşlatılabilir ya da hızlandırılabilir.

Read more
03-12-2012
İnsanın insanda hakkı varmış
İnsanın insanda hakkı varmış

İlk insandan bugüne, şekli değişse de özünü koruyan, bilinçli ya da içgüdüsel davranışlar vardır. 

Read more
01-10-2012
Muhalefet ya da muhalife muhalefet
Muhalefet ya da muhalife muhalefet

Bencillik, insanın doğuştan gelen bir özelliği. Bireyler arasında sirayet ettiği için bir tür sosyal hastalık denilebilir.

Read more
03-09-2012
Barış Eylül'de gel!
Barış Eylül'de gel!

Barış, sihirli bir sözcüktür. Nereden ve nasıl baktığınıza bağlı olarak anlam değiştiren, içi boşaltılmış büyülü bir kavram. Ya da keser gibi tutanın kendine yonttuğu bir araç.

Read more

Zamanı tüketmek

Zaman ne enteresan kavram değil mi? Durdurulamaz, geri alınamaz. Ama yavaşlatılabilir ya da hızlandırılabilir. Kimi için su misali akıp gider, kimi için bitmez tükenmez çiledir. Sıkıntısı olanın boğulduğu, debelendikçe bilinmeze sürüklendiği zaman dilimi, mutlu olan için her daim güneşli bir bahar günüdür. Tıpkı ömrümüzden tükettiğimiz geçen sene gibi...

Zaman, sonsuz kabul edilen evrenin, sayılamayan galaksilerinden birinin milyonlarca yıldız kümeleri arasında yer bulan Güneş Sistemi'nin orta hallice gezegeni Yerküre'nin düzen içerisindeki dönüşleriyle açıklanamaz. Sadece ölçülebilir. Çok bilinmeyenli denklem gibi, nereden nereye gideceği belli olmaz. Toplum mühendisliğini bozmak, yapılan planları boşa çıkarmak, söylenen yalanları gerçekle yüzleştirmek için çalışır. İşi bitenleri tarihe kaydeder.
Film şeridi hızlıca geri sarıldığında, bozulan dostluklar, kaybedilen dostlar, yerine gelen yeniler, dünya meşakkatiyle edilen kavgalar görülür. Her geçen an, yüzlerde kırışıklık, saçlarda beyazlık, bedende yorgunluk olarak kalır. Sonunda, tüketilen gündem maddeleri ve ömürler olur. Elde tutulamayan zaman, akmaya, önüne çıkan her şeyi değirmeninde öğütmeye, çöp sepetine atmaya devam eder.
Burada bir ikilemden söz edilebilir. Zamana karşı durmak ya da zamana uymak. Canlı cansız bütün fiziki yapılar zamana uyar, uymak zorundadır. Bedenler yaşlanır, meyveler olgunlaşır, cisimler yıpranır. İnsanların zihin dünyaları gelişir, değişir. Çağı yakalamak mecburi olmadığı için bazı fikri sabitler bu olguya direnir. İnsanlar olgunlaşıp yaşlanamadıklarında, zamanla yıpranan eşyaya dönüşür. Yaşarken miadını doldurur, işi biter. Bilimin cevap veremediği bir soru da, akıl gibi önemli bir uzva sahip olan insanoğlu neden taş gibi davranır?
İnsan, yaşadıklarını hayatına değer olarak katmayı bildiği için diğer varlıklardan farklıdır. Geçmişi hatıralarda yadederken ders almayı bilir. Geleceği ideallerde inşa ederken kazandığı tecrübesini kullanır. Daldaki meyve misali, zamanla yetişir olgunlaşır. Hala kof duruyorsa, hayatla bağı kopmuş demektir. Bitkisel hayatı yaşıyorken kendisine de insanlığa da bir faydası yoktur. Herkes, zaman tünelinde yaşadığı çağın gereklerini yerine getirmeli, insanlığa kedi çapında katkısını sağlamalıdır. Nice şan-şöhret, para-pul sahibi, hayata anlamını kazandıramadan ömrünü tamamladığı düşünülürse, vaktin ne kadar kısa ve değerli olduğu unutulmamalıdır.
Muhteşem Süleyman olmak ister miydiniz? Yaşamış, miadını doldurmuş, toprağa karışmış. Ya da zengin bir ailenin özürlü çocuğu... Her şeyiniz var ama hiçbirinin farkında değilsiniz. Eğer sağlıklıysanız ve huzurlu bir aileniz, değerli dostlarınız varsa şükredin. Yeni yılda değer verdiklenizi kaybetmemek için çaba gösterin. Zaman sizi tüketmeden, siz zamanı değecek uğraşlarla tüketin.

 

Adalı Dergisi 91. sayı - Ocak 2013

Joomla Templates by Joomla51.com