By A Web Design

Şişman kedi sendromu

Tabiri Ardan Zentürk'ün yazısında görünce nicedir ilişkilendiremediğim bağlantıları yerine oturttum.

Hep düşünürdüm, 1923 şartlarında Gazi Mustafa Kemal monarşiden cumhuriyete geçişi halkoyuna sunsa sonuç ne olurdu diye. Toplumların değişimi-dönüşümü yavaş olduğundan mütevellit sonucun olumsuz olacağını varsayabiliriz. Bugünden baktığımızda tepeden inmeci de olsa yeni rejimin çağa nasıl uygun olduğunu görebiliyoruz. Tıpkı bugün verdiğimiz kararı gelecek nesillerin değerlendirebileceği gibi...

Toplumlar da canlıdır. Yaşam formu evrilerek veya devrilerek devam eder. Eğer yaşamasına izin vermez, bütün dallarını, yapraklarını keserseniz ölür. Ya da budamaz, bakımsız bırakırsanız dağ olur. Güzel meyve vermesi için bakımının iyi olması gerekir. Dünya üzerinde yaşayan tahmini iki milyon canlının, bin yıl veya yüz bin yıl öncesine göre nesillerini devam ettirebilmesi bu evrimin sonucudur. Çağa ayak uyduramayan canlı formunun tükenmesi de...

Değişim için karar verebilmek, karar verebilmek için de plan yapabilmek elzemdir. Tipik kervan yolda düzülür mantığıyla hareket ettiğimiz için yaptığımız her işe eksik başlıyoruz. Kafa göz dağılmadan düzeltmiyoruz. Sonunda eğrisi doğrusuna denk geliyor ve hayata daha güçlü dönüyoruz. Bazen de bunu yapamıyor büyük travmalar yaşıyoruz. Beş cümlede Türk tarihinin özeti bu.

Bireysel ve toplumsal enerjimizi gereksiz, içi boş ve faydasız tartışmalarla harcamayı seviyoruz. Kardeş kardeşle ortak iş yapamazken, biz düşman kardeşlerin kör topal yürüttüğü koalisyonlardan medet umuyoruz. Kültürel kodlarımız ortaklığı istemiyor, şahsiyeti önemsiyor. Maç taktiğimiz dahi kişiler üzerine ve sonuna kadar mücadele. Küçük maçları kazanıyor, kazanmamız gereken maçları ve turnuvaları kaybediyoruz. Başarılı olduğumuz zaman hep aynı sonucu alacakmış gibi hissediyoruz. Küçük kazançların peşinde koşarken daha büyüklerini kaçırıyor, dünyanın çok gerisine düşüyoruz.

Devlet yönetim sistemimizin de bir formülü yok. Her çağa her şekle uymayı becerebiliyoruz. Hayatta kalmamızın sırrı da burada yatıyor. Bu plansızlığın sonucu sistem aksaklıklarını deneme yanılma yoluyla tamir ediyoruz. Restorasyonu kavga döğüş yapıyor, kendi kendimize düşman oluyoruz.

Toplumumuzun dolayısıyla devletimizin bekası için elzem olan sistemin tamiri, iktidar ve muhalefetin kavga etmeden tartışmasına, aynı düşünmeden birlikte çalışmasına bağlı. Ne ölçüde birliktelik sağlanırsa yeni yönetim sistemimiz o derece başarılı olacaktır.

Tecrübe edilmemiş vakıalar her zaman tereddüt ve endişe kaynağıdır. Şişman kedi sendromu; tuzu kurular için statükoya sarılma, değişime ayak direme demektir. Ancak aç kediler araştırmacı ve saldırgan olur. Mühim olan her daim aç kedi olabilmektir. 16 Nisan turnusolu şişman ve aç kedi ayrımını iyi gösterdi.

Joomla Templates by Joomla51.com