By A Web Design

goo

Kazan ölmedi, ikinciye hamile

'Müslüman bir sokulduğu delikten ikinciye sokulmaz' diye meşhur bir deyiş vardır. Aynı anlama gelecek bir çok atasözü ve özdeyiş bulunabilir. Bu örnekteki amaç, müslüman olduğunu iddia edenlerin tekrar kandırılması ile ilgilidir. 

İlahi adaletin ölçütlerinden biri de 'layık olduğunu bulma'dır. Halk arasında ilahi adaletin tesbiti ve vicdanlarda karşılık bulduğu şeklidir. Yasaların yetişmediği, hukukun yetersiz, adalet mekanizmasının çalışmadığı durumlarda kendiliğinden oluşan cezalar için kullanılır. Tıpkı yetim hakkı yiyen birisinin yaptığı servetin yanması gibi...

Dolandırıcılara para kaptırma da bu ölçünün konusu olur mu acaba? Kısa yoldan zengin olma felsefesiyle yaşayan birinin dolandırıcılara çarpılması ilahi adaletin tecellisi olabilir. Ama şeref yoksunu mahluklar sadece zenginleri değil fakirleri de çarpıyor.

Gariplerin ameliyat parasını ya da çoluk çocuğunun geleceği için yaptığı birikimi insafsızca çalıyor. Böyle düşününce tehlikeli sulara giriş yapmış oluyoruz. Buradaki ayrım konusu saflık olabilir. Sıradan vatandaşın safiyane duygularla, korkutularak kandırılması şeklinde yapılan hırsızlıklar ayrı tutulabilir. Saflığı 'kerizlik' tesmiye edenler kesinlikle art niyetlidir.

Bir grup safa yatan kerizler vardır ki bunlar kendisini akıllı sanar. Kimsenin kandıramayacağını, hayatında yanılmadığı ve yanıltılmadığını iddia eder. Boyundan büyük laf konuşanların hayatının gaflet ve delalet içinde olduğunu göremez.

Akli melekeleri bir nebze çalışanlar için meşhur fıkradaki kazanın doğurduğuna bir kez inanmak, fiziken mümkün olabileceğini düşünme saflığını gösterir. Dindar olduğunu her daim ifade eden ve kazanın doğurduğuna inanma hatasına düşenlerin korktuğu başına gelebilir. Bu bahisle dini anlayış ve yorumlayışa bakılırsa, inançla ilgili bütün bildiklerini testten geçirmesi gerektiği ortaya çıkar.

Her mümin temiz bir test sayfası bulmalı ve gerçekte kime iman ettiğini tespit etmelidir. İbadetinin yanlış adrese yönelmesi ne kadar üzüntü verici olacağını hesap etmelidir. Neden-nasıl yanıldığını-yanıltıldığını ortaya koymalı ve gereğini yapmalıdır. 

Hep aldatıldığını hiç öğrenemeyecek-farkedemeyecek derece gafil olanlar değerlendirme dışıdır. Fizik kurallarını tanımayan-inanmayanlar için müjde! Kazanınız ikinciye hamile...

Joomla Templates by Joomla51.com