By A Web Design

goo

Halaybaşına ayak uyduramayanlar

Herkes halaybaşı olamaz. Usulü, erkanı vardır. Jön olması, her hareketin yakışanını yapması elzemdir. Kıvraklığı, estetikliği ve oyun zekası da cabası.

Her muhitte kendini gösteren, öne çıkan, öne çıkma gayretinde olanlar, bu makamı hakkıyla dolduramazlar. Halaybaşı, herkesin ittifakla buyur ettiğidir. Hakkını veremeyenler oyunu da, düğünü de berbat eder.

Halayın olmazsa olmazı genciyle yaşlısıyla içindeki kurdu dökenlerdir. Bunlar, tesbihin imamesinin dizinindeki boncuk misali yanına dizen halaybaşının ritmiyle raksederler. Aynı tınlamaya aynı hareketi yapınca ortaya görsel estetik çıkar. Aksi durumda eğlence, işkenceye döner. Hem oynayan, hem izleyen açısından.

Düğünü eğlenceye çevirmek için halaybaşına ayak uydurmak zorunluluktur. Ayak uyduramayanların ve yorulanların sıradan ayrılması şarttır. Halay meydanı da bir nevi er meydanıdır. Kapı gıcırtısıyla ritim tutanların yeridir. Beceri ve efor sarfetmek gereklidir. Baştan hiza alıp, onunla aynı hareketi, aynı anda yapmalı, hızı ve ayağı halaybaşına uygun olmalıdır.

Kimsenin bu meydanı meşgul etme zorunluluğu olmadığı gibi kakafoniye yol açma lüksü de yoktur. 

Joomla Templates by Joomla51.com